Veterinarinė profilaktika – tai priemonių visuma reikalinga apsaugoti gyvūną nuo užsikrėtimo infekcinėmis arba parazitinėmis ligomis, bei norint išvengti kitų ligų. Veterinarinę profilaktiką galima skirstyti į šias grupes:
- Profilaktinė dehelmintizacija – vaistų nuo helmintų (kirmėlių) skyrimas profilaktikos tikslais.
- Infekcinių susirgimų profilaktika – profilaktinė vakcinacija (skiepai).
- Užsikrėtimo ektoparazitais (blusomis, erkėmis) profilaktika.
- Profilaktinė gyvūno apžiūra, padedanti išvengti ligų ir atitolinti jų progresavimą.
Kaip suduoti, bei kur galima įsigyti vaistų nuo vidaus parazitų?
Vaistus nuo kirminų galima įsigyti bet kurioje veterinarijos klinikoje ar veterinarijos vaistinėje. Prieš perkant preparatus būtina žinoti augintinio svorį. Preparatų pasirinkimas platus- sirupai, pastos, tabletės, lašinamieji preparatai ant kailio. Pastarieji labai pamėgti kačių augintojų, kadangi suduoti katei tabletę nuo parazitų kartais būna išties sudėtinga. Jei namuose Jums nepavyksta savo augintiniui suduoti vaistų nuo kirminų, už Jus tai gali padaryti veterinarijos gydytojas.
Kaip dažnai duoti vaistus nuo kirminų?
Iki pusės metų augintinius reikia nukirminti kas mėnesį, o iki metų – kas tris mėnesius. Suaugusius keturkojus dehelmintizuojame kas 3-4 mėnesius. Taip pat labai svarbu sudavus preparatus stebėti augintinio išmatas, ar jose matosi kirminai. Jei pastebėsite kirminus, būtina nukirminavimo procedūrą kartoti kas 14 dienų, kol išmatose nepastebėsite helmintų.Užsikrėtimo ektoparazitais (blusomis, erkėmis) profilaktika.
Užsikrėtimo ektoparazitais (blusomis, erkėmis) profilaktika
Ektoparazitai – tai išoriniai parazitai, nuolatos ar laikinai gyvenantys ant odos, plaukuose ir besimaitinantys epidermio ląstelėmis, limfa ar krauju. Šiai dienai didžiausiais mūsų augintinių priešais vis dar išlieka kraujasiurbės erkės, blusos bei plaukagraužiai.
Didelį pavojų atšilus orams gyvūnams kelia kraujasiurbės erkės. Jos „tyko“ mūsų augintinių pievose, miškuose, krūmingose vietovėse, kuriose daugiau drėgmės ir prieblandos. Todėl tiek po kiekvieno išėjimo pasivaikščioti, tiek būnant gamtoje, kartas nuo karto atidžiai apžiūrėkite gyvūno kailį, iš anksto pasirūpinkite profilaktikos priemonėmis (lašais – efektyvūs 1 mėn., antkakliais – 4–8 mėn., tabletėmis – 1–3 mėn., aerozoliais – papildoma, momentinė priemonė), atbaidančiomis ir žudančiomis šiuos ektoparazitus. Dažniausiai šios priemonės yra kompleksinės/daugiakomponentės, todėl ne tik žudo ir atbaido erkes, bet kartu atbaido muses, uodus.
Blusos taip pat yra kraujasiurbiai parazitai, keliantys problemas ne tik augintiniams, bet ir jų šeimininkams. Blusų suaktyvėjimas stebimas kiek labiau įšilus orams, tačiau šiltėjant klimatui, naudoti profilaktines priemones reikėtų ištisus metus. Jauniems gyvūnams, ypač esant gausiai invazijai, tai gana pavojingi parazitai, galintys sukelti mažakraujystę (viena suaugusi blusa per parą gali išsiurbti 13 ml kraujo). Blusos seilėse esančios medžiagos, gali sukelti padidinto jautrumo reakcijas, o tai bene dažniausiai diagnozuojama alergija augintiniams Lietuvoje. Taip pat jos yra kaspiniuočių tarpiniai šeimininkai, kuriais užsikrečiama prarijus blusą.
Priemonių nuo anksčiau minėtų ektoparazitų yra labai daug ir įvairių – tai aerozoliai, lašai, antkakliai ir tabletės. Aerozoliai dažnai rekomenduojami kaip laikina ir papildoma priemonė, atbaidandi ankščiau minėtus parazitus, prieš ilgus pasivaikščiojimus su augintiniu. Lašai pipetėse, aplikuojami ant gyvūno kaklo, dažniausiai būna daugiakomponenčiai ir ne tik turi žudantį, tačiau ir atbaidantį poveikį. Paprastai šie preparatai veikia ne ilgiau nei 4 sav. nuo erkių bei 8 sav. nuo blusų ir plaukagraužių. Atkakliai – ilgalaikė priemonė, impregnuota cheminėmis medžiagomis, padedanti apsaugoti gyvūnus nuo ektoparazitų platinamų susirgimų. Rinktis reikėtų atsparius vandeniui, ne tik atbaidančius, bet ir žudančius parazitus visose vystymosi stadijose, antkaklius. Naujausia ir efektyvi apsauginė priemonė šunims, veikianti nuo mėnesio iki trijų pasirinktinai, yra kramtomosios tabletės, kurios veikia ektoparazitų nervų sistemą ir sukelia jų žūtį. Ši priemonė dažniausiai rekmenduojama šunims, alergiškiems išoriškai aplikuojantiems lašams, aerozoliams ar antkakliams. Tinkamiausią priemonę, atsižvelgiant į Jūsų augintinio kūno svorį, amžių, sveikatos būklę ir paaiškinti kaip teisingai jas naudoti, gali tik kvalifikuotas veterinarijos gydytojas, o priemones įsigyti reikėtų tik specializuotose veterinarijos vaistinėse ar klinikose.